Előfordulás: az északi félteke tengereinek partmenti területei (a trópusi tengerek kivételével).
Testtömeg: 50-170 kg
Testhossz: 120-200 cm
Tápláléka: halak, rákok és lábasfejűek.
Szaporodás: évente egy utódot ellik.
Élettartam: akár 34 évig is élhet.
A közönséges fóka az északi félteke jellegzetes fókája, Amerikában a Kaliforniai-öböl, Európában Portugália, Ázsiában pedig Hokkaido jelentik a déli elterjedésének határát. A partmenti vizeket kedveli, ott vadászik rákokra, puhatestűekre (tintahalak, polipok) és halakra (pl. hering, lazac). Akár 200 méterre is le tud merülni, ekkor 30 percet kibír a víz alatt levegővétel nélkül. Rendszerint 3 percenként szokott levegőért a felszínre jönni.
Bár magányosan élő állatok, párzási időszakban több száz főből álló aggregációk alakulhatnak ki. A hímek a párzóhelyeken területeket foglalnak el, amit hevesen védelmeznek. Lineáris dominancia-hierarchia figyelhető meg náluk, a legerősebb hímek a legmagasabb rangúak. Kaliforniában - ahol a legnagyobb létszámú, 2000 fős kolónia jön létre - végzett vizsgálatok semmi bizonyítékát nem találták bármiféle szociális kohéziónak az anya-kölyök kapcsolaton kívül.
A hímek igyekeznek minnél több nőstényt megszerezni és megvédeni a többi hímtől. A megtermékenyített petesejt első lépcsőben csak a blastocysta fejlődési állapotáig fejlődik, az implantáció akár 3 hónapig is késhet. A fókaborjúk Európában rendszerint nyáron, júniustól júliusig születnek meg. A 10-12 kg-os kölyök már rögtön születésük után képesek úszni. 3-6 hétig táplálja anyja. A nőstények 3-5, a hímek 6 éves korukra válnak ivaréretté.