Felsoroljuk a jellemzőiket, támadási célpontjaikat valamint az ellenük való védekezés módjait.
Levéltetű:
Ezek az apró általában zöld, /de lehetnek fekete,szürke és narancssárga/ színű rovarok a lágyszárú növények hajtáscsúcsait és a virágbimbóit kedvelik.
Védekezhetünk ellenük spray-vel illetve melation és deltametrin hatóanyagú szerekkel. A kezelést általában többször meg kell ismételni, mert a levéltetvek amilyen aprók annyira szívósak is.
Szamócaatka:
Kedvencei a fokföldi ibolya,ciklámen,Impatiens és a muskátli. Ezek levélfonákján porhoz hasonló réteget képez. A beteg növény megáll a fejlődésben, levélszélei felpödrődnek a bimbói pedig sajnos elhalnak. A szamócaatka imádja a párás környezetet. A károsodott leveleket el kell távolítani a növényről.
Gyökérfonálféreg:
Ökelme egy mikroszkópikus méretű férgecske aki szerencsére elég ritkán látogatja meg kedvenc növényeinket. Jelenlétére gyanakodhatunk, ha növényünk minden szemmel érzékelhető ok nélkül elpusztul. Szedjük ki a cserépből és ha a gyökérzete megvastagodott,, biztosak lehetünk a fonalféreg jelenlétében. Sajnos ebben az esetben az egész növényt meg kell semmisíteni. Megelőzhető a féreg látogatása, ha fertőtlenített földkeveréket használunk.
Viaszos pajzstetű:
Fehér vattaszerű bolyhokkal borított apró kártevő. Számos növény levelének fonákán vagy a szárán jelenik meg , gyakran nagy csoportokban. Súlyosabb esetben a levél hervadását, sárgulását vagy esetleg annak lehullását is előidézheti. Enyhébb fertőzés esetén nedves ruhával, vagy vattapamaccsal a z állatokat lemoshatjuk a levelekről. Erős fertőzés esetén hetente kell a növényt malation hatóanyagú vagy felszívódó rovarölőszerrel permetezni.
Pajzstetű:
a levelek fonákán kölönösen az erezeten megtapadó apró, barna pajzs alakú élősködő. A kifejlett állatokat viaszos külső pajzs védi a rovarölő szerekkel szemben, de egy nedves ruhával, vagy vattával le lehet őket mosni. Eltávolításuk után az egész növényt le kell fújnunk növényvédő szerrel.
Takácsatka:
Apró, a növéy nedveit szivogató kártevő, amely meleg és száraz viszonyok között szinte minden szobanövény levelének fonákán megjelenik.A levél színén sárga foltok láthatóak, majd a levél le is hullik. A levelek és a szárak között időnként fehér, pókhálószerű szövedék jelenik meg. A napi permetezés megelőzheti a bajt. Ebben az esetben is deltametrin, vagy malation hatóanyagú rovarölő szert alkalmazzunk.
Gyászszúnyog:
Az apró fekete kifejlett rovarok, amelyek a növény körül repkednek. nem kártékonyak, de a petéikből kikelő kicsi fekete fejű lárvák már károsak lehetnek. A lárva a földben levő szerves anyagokkal táplálkozik, néha azonban a fiatal gyökereket is fogyasztja. Kedveli az igen párás körülményeket. Malation hatóanyagú szerrel védekezhetünk ellene.
Tripsz:
A szobanövények kevésbé veszélyes, apró fekete kártevője, amely azonban a Begóniát, Fuchsiát és Codiaeumot időnként elcsúfítja. a rovarok levélről levélre repülnek vagy ugrálnak, és ezüstös ürülékcsíkokat hagynak maguk után. Ennél nagyobb gond, hogy bepettyezik és eltorzítják a virágokat. A növény visszamarad a fejlődésben. Deltametrin, dimetoát vagy fenitrotion hatóanyagú szerrel kell permetezni a kártevő első megjelenésekor.
Üvegházi molytetű:
Apró, fehér molylepkéhez hasonló, kellemetlen kártevő, amely elsősorban a Begóniát, Fuchsiát, Impatienst és muskátlit támadja meg. A levelek fonákán élősködő zöld lárvák pedig a növény nedvét szívják és ragacsos "mézharmatot" hagynak maguk után. Az erősen érintett levelek megsárgulnak és lehullanak. A molytetvek gyorsan terjednek egyik növényről a másikra. Kiírtásuk nehéz: deltametrin hatóanyagú szerrel permetezzünk, lehetőleg háromnaponta.
Amerikai szövőlepke:
Észak - Amerikából származó, és Európában, így nálunk is elterjedt lepkefaj. Hernyója a fák, cserjék leveleit lerágja, pusztítja. Vegyszeres permetezéssel védekezhetünk ellene.